Археологически обект в близост до елховското село Стройно има огромен потенциал да се превърне в значителна културно-туристическа дестинация за Югоизточна България. Разкопките се извършват под ръководството на Даниела Агре от Националния археологически институт с музей при БАН съвместно с Етнографско-археологическия музей в Елхово и са финансирани от международната фондация „Хоризонти”.
Пред БТА Даниела Агре поясни, че обектът е изследван през 2018 г. с геомагнитен радар. По думите на археоложката, проучването е разкрило голям архитектурен комплекс на площ над 35 декара, като само основната му сграда е около 25 декара.
Комплексът е изграден от верижни помещения и вход с колони. В обширния двор се намира внушителна кръгла сграда, изградена от две концентрични окръжности, вписани една в друга. „Аналозите на тази сграда ни позволиха да я интерпретираме като храм (толос)”, каза Даниела Агре, уточнявайки, че досега обект с подобен план не е регистриран у нас.
Според археоложката функцията на обекта ще стане ясна след по-мащабни проучвания ‒ дали е императорски домен-резиденция с храм, голям храмов комплекс или е имал други функции.
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..