През второто тримесечие на годината 447.2 хиляди българи са пътували към туристически дестинации, съобщи БТА. Едва 6.8 % от тях са пътували в чужбина, докато 92.7% само в България, а 0.5 % са пътували както в страната, така и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2019 г., общият брой на пътувалите над 15-годишна възраст намалява с 63.3 %. През второто тримесечие на 2020 г. най-много са пътували сънародниците ни на възраст 25 - 44 години, или 45.3 на сто от всички пътували хора. Като цяло във всички възрастови групи преобладават пътуванията, осъществени в страната.
Като потвърждение на факта, че българинът залага на пътувания в рамките на България идва и информацията от старопрестолната ни столица. Туристите се завръщат на Царевец и в музеите на Велико Търново въпреки пандемията от Covid-19, съобщава БТА като се позовава на информация от пресцентъра на Регионалния исторически музей.
Според данните за месец юли, посетителите на архитектурно-музейните резервати на открито и закрито в града са били 18801. Отчита се, че влиянието на пандемията, засегнала всички туристически градове и държави в глобален мащаб, се усеща и във Велико Търново, защото през месец юли на 2019-а година туристите са били близо 4 пъти повече спрямо настоящата година.
Като положителна тенденция от музея отчитат, че само през миналия месец на настоящата година посетители на музейните обекти в Старата столица са били колкото през цялото предходно тримесечие. За да удължи престоя на гостите на Велико Търново, от началото на юли до края на септември Общината и Общинската агенция по туризъм "Царевград Търнов" предлагат всяка събота вечер безплатно излъчване на аудио-визуалната програма "Царевград Търнов - звук и светлина". Крепостите "Царевец" и "Трапезица", както и римският град Никополис ад Иструм, работят с удължено работно време през целия активен сезон.
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..