Свиленград е на самата граница с Турция. Тук се намира най-натовареният граничен пункт с южната ни съседка. И ако доскоро градът беше известен като българския Лас Вегас заради множеството си казина и игрални зали, към които се стичаха гости най-вече от Турция, сега Covid епидемията си казва думата. Към момента хазартните обекти, луксозните хотели и ресторантите пустеят. В Свиленград е необичайно тихо. Но както знаем, всяко зло за добро, защото интересът на посетителите се насочва към културните маршрути по следите на историята. А в това отношение Свиленград е „златна мина“ за любознателния пътешественик.
От Елена Митева ‒ директор на местния исторически музей научаваме, че в буквален превод, името на Свиленград означава Градът на свилата (коприната). През 1932 г. тук се произвежда 25% от коприната на България. Тази индустрия отдавна е замряла, но развитието й може да бъде проследено в местния исторически музей.
Препоръчвам да се разгледа също античната и средновековна крепост Букелон в село Маточина, изиграла важна роля в историята ни.
Тук на 14 април 1205 г. българският цар Калоян разгромява латините, предвождани от император Балдуин Фландърски, който е пленен и отведен в Търновград. Много е красива гледката от тези възвишения в посока днешна Турция и град Одрин.
В селата Маточина и Михалич се намират две скални църкви от 9-10 век. Църквата край Михалич е уникална. Тя е кръстокуполна, издълбана дълбоко в скалата. Може би такива има около езерото Ван в Турция. За жалост тези села са труднодостъпни заради разбития път до тях. Въпреки това туристите ги посещават и остават очаровани.“
Крепостите и скалните църкви далеч не изчерпват туристическата мозайка на Свиленград. Елена Митева препоръчва на пътешествениците да разгледат и хилядолетните долмени край селата Студена и Левка. Тези обекти все още не са достатъчно добре проучени, но се предполага, че са дело на траките.
А какво да кажем за природата! Около 80 % от територията на общината попадат в Европейската екологична мрежа „Натура 2000”. В района се диплят възвишенията на Сакар планина, а над тях прелита невероятно разнообразие от птици. Орнитолозите са привлечени от възможността да наблюдават големи колонии от световно защитения Царски орел, от лешояди, белошипи ветрушки и пр.
И преди да си тръгнете, не пропускайте да се разходите по стария каменен мост на Свиленград, свързващ двата бряга на река Марица. Издигнат е през 1529 г. като част от комплекс, включващ и кервансарай, джамия, чаршия и хамам. В наши дни мостът е реставриран и е любимо място за срещи и разходки. Наблизо ще откриете приятни заведения, в които да похапнете вкусна речна риба.
Още за някои от емблематичните забележителности край Свиленград вижте в краткото видео. Филмчето е с български субтитри, които могат да бъдат преведени автоматично от настройките долу вдясно.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки и видео: Венета Николова
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
“София за начинаещи в 55 стъпки” – така се нарича туристическата обиколка на българската столица, организирана от Общинското предприятие „Туризъм“ (Visit Sofia). Безплатният пешеходен тур е подходящ за хора от всички възрасти, продължава 1 час и 45..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата..