Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме сраженията за освобождаване на Добруджа през 1916 г.

Паметникът на Иван Колев в Добрич
Снимка: БГНЕС

Навършват се 104 години от Добричката епопея. През септември 1916 година, с победоносното настъпление на Трета българска армия и на конницата на генерал-лейтенант Иван Колев, наречен още Спасителя на Добрич, Южна Добруджа се връща в пределите на България. Паметта на загиналите за освобождението на Добруджа беше почетена с поднасяне на цветя пред паметника на генерал Иван Колев в Добрич, наричан Спасителя на Добрич и Мемориала на VI пехотна Бдинска дивизия, край село Козлодуйци.

На същата дата, 7-ми септември отбелязваме и 80 години от подписването на Крайовската спогодба, която връща окончателно Южна Добруджа в пределите на България.

За историците, договорът в Крайова от 7 септември 1940 г. е огромен успех за българската дипломация, защото позволява връщането на изконна българска земя по мирен път. Затова някои съвременни политици определят този акт като „Второто Съединение на България”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 15 юни 2025 г.

Днешната неделя, първата след празника Петдесетница, е посветена на всички просияли в святост Божии угодници. Знайни или незнайни за нас човеците, но записани в Книгата на живота, които во веки ще живеят в Бога. Отците на Църквата са..

публикувано на 15.06.25 в 06:00

Църковен календар - 14 юни 2025 г.

На 14 юни отбелязваме паметта на един от старозаветните пророци – свети пророк Елисей и на свети Методий, патриарх Константинополски. Свети пророк Елисей е живял през IX век пр.н.е. По заповед Господня той е призован на..

публикувано на 14.06.25 в 06:00

Църковен календар - 13 юни 2025 г.

На 13 юни възпоменаваме паметта на света мъченица Акилина и на свети Трифилий, епископ Никозийски. Света мъченица Аквилина , родом от финикийския град Библос, пострадала при император Диоклетиан (284 - 305). Когато момичето било..

публикувано на 13.06.25 в 06:00