„България ще я има, докато гори вечният огън на Незнайния войн“ –така българите обясняват на своите деца и внуци символът на монумента в центъра на София.
Непосредствено до храма „Света София“ е изграден саркофаг е изграден саркофаг, в който са поместени 15 гилзи със свещена земя от всички краища на България и тленните останки на незнайни воини от различни исторически значими места. По този начин паметникът се превръща в символ на честта, родолюбието и саможертвата на всички български воини. Там гори и неугасващ огън, свидетелство за признателността и почитта на потомците. Негов пазител е лъвът – олицетворение на силата и храбростта и част от герба на България.
Каква е историята на монумента на Незнайния войн и как той се е превърнал в сакрален символ на българската държава – прочетете в публикацията Паметникът – символ на непобедимото българско воинство, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..