„България ще я има, докато гори вечният огън на Незнайния войн“ –така българите обясняват на своите деца и внуци символът на монумента в центъра на София.
Непосредствено до храма „Света София“ е изграден саркофаг е изграден саркофаг, в който са поместени 15 гилзи със свещена земя от всички краища на България и тленните останки на незнайни воини от различни исторически значими места. По този начин паметникът се превръща в символ на честта, родолюбието и саможертвата на всички български воини. Там гори и неугасващ огън, свидетелство за признателността и почитта на потомците. Негов пазител е лъвът – олицетворение на силата и храбростта и част от герба на България.
Каква е историята на монумента на Незнайния войн и как той се е превърнал в сакрален символ на българската държава – прочетете в публикацията Паметникът – символ на непобедимото българско воинство, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..