Луната, като постоянен спътник на Земята и Слънцето е навлязла дълбоко в светоусещанията ни. Независимо от вярванията и представите ни за нея, тя влияе неусетно както на емоциите, така и на физическото ни състояние. Доказано е, че около пълнолуние дълбокият сън намалява с около 30%, хората става по-нервни, създават се предпоставки и за повече инциденти. При новолуние е обратното - емоциите се владеят, приоритетите се осмислят трезво, без напрежение.
В древността, всички тези лунни влияния са били точно изчислявани и вземани под внимание при различни обстоятелства. В народните ни вярвания, луната често се свързва с женския образ, заради по-мекото ѝ мистично излъчване. А петната върху лунната повърхност, които се виждат с просто око, разпалвали въображението на нашите прадеди.
За някои колоритни български поверия и влиянието на етапите от лунния цикъл според фолклорните представи на българина разказва публикацията на Албена Безовска „Месечинко, царева невесто” от колекцията на Радио България.
Съставил: Дарина Григорова
Тази година се навършват 40 години от първата българска експедиция за изкачване на най-високия връх на планетата – Еверест. На 20 април 1984 г. върхът е изкачен без кислородна маска от 41-годишния Христо Проданов по най-трудния западен склон. Той..
На 18 април отбелязваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. В България началото на организираното радиолюбителско движение е положено през 1926 г., когато се..
На 11 април 1964 г. за първи път е осъществен презокеански полет на българската гражданска авиация. Той е по направлението София-Лима. Българският женски национален отбор се класира за Световното първенство по баскетбол в Лима, но няма как да стигне..