Под стъклените куполи на столичното Ларго е инсталирана бяла феерична сфера. Необичайната структура приканва минувачите да загърбят заобикалящия ги хаос и да надникнат вътре, за да се озоват лице в лице с … природата.
КЪС ЗЕМЯ – така Йохана Траянова е нарекла своя проект. Младата визуална артистка иска да провокира хората да се замислят върху връзката си с природата и какво правят за опазването й. Затова е превърнала едно малко късче земя в сърцето на забързания град, в наситен с поезия, фотография и музика оазис на красотата. „Аз я наричам сфера, пълна с природа“ – казва Йохана. За целта тя е използвала изцяло рециклирани естествени материали.
Всеки може да разлисти нейната фотографска книга с визуална поезия и да разгледа 8-те експериментални полароидни триптиха. „Това не e фотографията в нейния чист, кристален образ, а по-скоро резултат от специален фотографски процес, при който извличам само т.нар. емулсия от полароида“ – обяснява Йохана. Затова творбите й приличат на акварели. Но защо точно триптихи?
„Така можеш да уловиш например едно цвете в момента, в който вятърът го вее или да го разгледаш от различни гледни точки, за да придобиеш по-цялостна картина на природния елемент. Как съчетавам фотография с поезия ли? Ами първо се появиха едни думички, а след тях – картинките. Те се превърнаха в едно любовно писмо към това, което ми е най-присърце – природата“ – признава Йохана.
Нейното късче земя си има и звукова картина, която по красив начин илюстрира един ден в природата – от тихото утро, до събуждането на птичките, повея на вятъра в дърветата. След това се задават дъжд и гръмотевици, но после всичко затихва в песента на щурците.
КЪС ЗЕМЯ е свързан донякъде и с… епидемията от Covid-19.
„Когато настана карантина, тя всъщност ни хвана в гората, където с приятеля ми имаме къща. И тогава се опитахме да преобърнем живота си. Там винаги, когато имаше някаква промяна във времето, обикалях с една записваща машинка и просто записвах, за да може по този начин да добавя и звукова илюстрация към инсталацията ми. Истината е, че за много артисти като мен, епидемията има и добра страна. В един момент тя просто спира абсолютно всякакъв друг страничен работен процес и ти разрешава да се срещнете с твоето изкуство и да се хванете ръка за ръка. От тази гледна точка за мен карантината беше страхотен период.“
От началото на лятото сферата на Йохана гостува на различни локации в София и Пловдив. Но проектът й има амбицията да се отправи и зад граници с идеята, чрез изкуство и поезия, да провокира хората да преосмислят отношението си към природата. Йохана е правнучка на известния български поет – символист Теодор Траянов. „Може би оттам идва цялото това теглене към природата, понеже много голям процент от стихотворенията му рисуват природни картини!“
Авторката на КЪС ЗЕМЯ е завършила специалност Драматургия в НАТФИЗ, но фотографията, графичният дизайн и поезията са нейната страст. Участвала е в поредица изложби, а първата й самостоятелна изява е фото-изложбата „Сънувам“, която също е посветена на нейната голяма любов – природата.
Подобно на много млади български творци, които искат да живеят и да създават съвременно изкуство тук, в България, Йохана се осмелява да експериментира и да мечтае. И да позволява на красотата да озарява живота й.
Инсталацията КЪС ЗЕМЯ може да бъде разгледана до 11 октомври в София.
Вижте видеото с Йохана Траянова и нейната инсталация КЪС ЗЕМЯ под стъкления купол на Ларгото в София:
Снимки: Венета Николова
Българите в Албания са признати като национално малцинство през 2017 година, но не разполагаме с официални данни за броя им, тъй като окончателни данни от преброяването на населението през миналата година все още не са публикувани. Немалко албанци с..
Той е дете на прехода, роден в края на 1989 година в София. Израснал е с филмите за кунгфу и мистиката на манастира Шаолин в Китай. Пътят му минава през тренировки по айкидо, НАТФИЗ и класа на проф. д-р Александър Илиев, където завършва висшето си..
Човекът е част от обществото и трудно би живял без да общува. Затова грижата за доброто представяне пред другите започва още в ранна възраст, когато се учим да говорим. Всичко започва в семейството, но забързаният начин на живот забавя развитието в..