Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 година без Милчо Левиев

Милчо Левиев
Снимка: Ани Петрова

Големият ни музкикант си отиде на 12 октомври 2019 г. в Солун, където през последните години живееше със съпругата си − певицата Вики Алмазиду. 

Милчо Левиев е първият български джаз музикант, спечелил популярност отвъд океана като пианист и композитор. Носител е на орден „Стара планина” (1997). Номиниран е два пъти за „Грами“.

Роден на 19 декември 1937 г. в Пловдив, Левиев завършва Националната музикална академия. Ученик е на големия Панчо Владигеров. Между 1963 и 1968 г. се изявява като солист и диригент на Пловдивската и на Софийската филхармония. По същото време е диригент на Биг бенда на БНРМилчо Левиев е основател на „Джаз фокус 65“ − формацията, която през 1967 г. получава наградата на музикалната критика на фестивала в Монтрьо.

Емигрира в Западна Европа през 1970 г., малко по-късно, по покана на Дон Елис, заминава за САЩ, където свири и преподава повече от 20 години. Работил е с Били Кобъм, Арт Пепър, Джордж Дюк, Ал Жеро, Дейв Холанд и др.

Да си припомним за големия джазмен, композитор, аранжор и пианист в интервю за Радио България от октомври 2014 г. В него Милчо Левиев споделя: "Търся близостта, а не различинията...". 

Съставил: Албена Безовска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40