Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София посреща Световния ден на операта с отменени представления

Снимка: operasofia.bg

С отменени представления, заради кризата с коронавируса, Софийската опера и балет посреща Световния ден на операта - 25 октомври.

Свой специален ден оперното изкуство има от 2019 година. Инициативата идва от страна на професионалната организация Opera Europa, обединяваща 200 музикални театъра от цял свят. Датата 25 октомври е свързвана с рождението на Жорж Бизе (р. 25.10. 1838 г.) и на Йохан Щраус -син (25.10.1825 г.) – композитори еталони за оперното и оперетното изкуство.

Първоначалният замисъл на Софийската опера беше да отбележи деня с „Кармен“ от Жорж Бизе. Интерпретацията на режисьора на спектакъла Пламен Карталов представя на зрителя нестандартна смесица от съвременност и традиции от древногръцкия театър и древния театър НО. Ролята на Кармен се изпълнява от Виолета Радомирска - възпитаничка на Детския хор на БНР. През 2018 г. представлението гостува в Япония, където печели възторга на хиляди зрители и музикалната критика, съобщават от Софийската опера. 

Заради разрастването на Covid-19 обаче, Софийската опера и балет отмени общо 18 свои спектакъла, които трябваше да се играят до 8 ноември.   

Като реверанс към своята вярна публика, Софийската опера ще излъчи операта "Борис Годунов" от Модест Мусоргски, от 11:00 ч. във Фейсбук страницата и в YouTube канала си. Продукцията на режисьора Пламен Карталов е от 2014 г. и е реализирана в пространството пред храм-паметника "Св. Александър Невски" в София, информира БТА.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пролетната "Магия" на Ирина Флорин

Ирина Флорин е сред българските артисти с изявено усещане за модерност във всичките й измерения. Най-актуалните тенденции прозират в музиката й, с която тя безотказно продължава да присъства на българската сцена.

публикувано на 13.03.25 в 10:15

DEEP ZONE Project с модерен прочит на хита си "Българка"

По случай 25 години от създаването си, властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подаряват на своите почитатели чисто нов модерен Afro House ремикс на хитовата им песен "Българка". Диан Савов, познат като Dian Solo, казва: "Този..

публикувано на 12.03.25 в 10:15

Виртуозни изпълнители в юбилейното издание на "Европейския музикален фестивал" в София

Три реномирани европейски състава ще бъдат специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София. Празниците започват на 12 март и включват общо 19 събития, които ще се реализират в пролетен и есенен дял.  В разнообразната..

публикувано на 12.03.25 в 07:30