Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Google отбеляза рождението на откривателят на Lacto bacterium bulgaricum

Снимка: Wikipedia

На началната си страница Google отбеляза рождението на д-р Стамен Григоров - български микробиолог и лекар, откривател на Lacto bacterium bulgaricum. Бактерията се храни с лактоза и произвежда млечна киселина, подквасваща киселото мляко. Среща се свободно в българската природа. Бактерията е описана през 1905 г. от българския студент Стамен Григоров в доклад, изнесен в Института "Пастьор" в Париж.

Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има благотворно влияние върху човека. Един от първите пробиотици в света е разработен от проф. Никола Александров през 80-те години на ХХ век в България именно на базата на Лактобацилус булгарикус.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Националният парк-музей „Самуилова крепост”

Районът на град Петрич, където историята оживява

Петрич е разположен живописно в полите на едни от най-красивите и все още незасегнати от туризма планини – Огражден и Беласица. Районът около югозападния град е обитаван от дълбока древност, за което свидетелстват редица археологически находки, а през..

публикувано на 08.05.24 в 11:50

Рота 4093 – български емигранти създават специална военна единица отвъд Желязната завеса

Българската национална доброволческа рота 4093, като част от състава на Американските въоръжени сили в Западна Германия, се създава на 20 октомври 1951 година. Това не е лесен процес, но показва, че има немалък брой наши сънародници, които не са..

публикувано на 06.05.24 в 06:30

Възкресение Христово преобръща представите за живота и смъртта

Очакван с трепет и отбелязван с голяма тържественост, Великден е венецът на Христовото учение . За християните той е сбъднатото обещание за победата над мрака и безсмъртието на човешката душа . С надеждата за спасение от преходното и..

публикувано на 04.05.24 в 15:20