Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архангелова задушница е

Снимка: архив

Архангелова задушница е третата в православния църковен календар. По правило, задушниците предхождат Великия пост, Петдесетница и Архангеловден и са винаги в събота - деня, определен от църквата за възпоменание на покойниците. Съботата напомня и за деня преди преди Христовото Възкресение. 

На Архангелова задушница отдаваме почит и на всички български воини, загинали за Отечеството ни. Затова тя е известна още като мъжка задушница. 

В православните храмове се отслужва панахида за всички починали, след което свещениците четат молитви над поставените на обща трапеза хляб, вино и жито. След молитвите, миряните си подават взаимно от храната, която са донесли, с думите „Бог да прости”. Това е милостинята, с която живите се надяват да измолят спасението на душите на починалите си близки. 

Още за символиката, свързана с деня прочетете в публикацията Архангелова задушница – с молитва за починалите и вяра в безсмъртието от колекцията на Радио България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

100 години от освещаването на патриаршеския храм "Свети Александър Невски"

Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..

публикувано на 23.11.24 в 10:36
Екатерина Титова

Св. Йоан Рилски и Св. Йоан Кронщадски – двама чудотворци "Чрез силата Христова"

На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..

публикувано на 22.11.24 в 11:40

Християнското семейство укрепва връзката с Бога

Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..

публикувано на 21.11.24 в 05:30