Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архангелова задушница е

Снимка: архив

Архангелова задушница е третата в православния църковен календар. По правило, задушниците предхождат Великия пост, Петдесетница и Архангеловден и са винаги в събота - деня, определен от църквата за възпоменание на покойниците. Съботата напомня и за деня преди преди Христовото Възкресение. 

На Архангелова задушница отдаваме почит и на всички български воини, загинали за Отечеството ни. Затова тя е известна още като мъжка задушница. 

В православните храмове се отслужва панахида за всички починали, след което свещениците четат молитви над поставените на обща трапеза хляб, вино и жито. След молитвите, миряните си подават взаимно от храната, която са донесли, с думите „Бог да прости”. Това е милостинята, с която живите се надяват да измолят спасението на душите на починалите си близки. 

Още за символиката, свързана с деня прочетете в публикацията Архангелова задушница – с молитва за починалите и вяра в безсмъртието от колекцията на Радио България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05