Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въведение Богородично е

Снимка: БГНЕС

Всяка година, на 21 ноември Църквата отбелязва Въведение Богородично. Това е един от дванайсетте големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква. 

С решение на Светия синод на БПЦ от 1929 година Въведение Богородично в България се празнува и като Ден на християнското семейство и на православната учаща се младеж. Честването му съвпада с Рождественския пост, когато отваряме душите и сърцата си за добрите дела и за Божията благословия над дома и семейството ни. 

Въведение Богородично

На този ден, в края на службите в православните храмове, вярващите приемат Свето причастие, за да придобият сили за духовно спасение в борбата със злото – в себе си и в света. Семейното ходене на църква на този ден символизира и влизането в храма на тригодишната Мария, бъдещата Божия майка. То напомня на родителите за духовните им задължения към децата. 

В православните традиции на българина семейството е свято. То дава първите познания за Бога и за православните християнски добродетели, на които векове се е крепял българският род. За разлика от други вероизповедания, в Православието бракът се счита за нещо като малка семейна църква, подчинена на Христовата. 

След ходенето на църква, семейството се събира около трапезата, която винаги е била символ на здравата семейна връзка. Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома. С едно съвременно българско християнско семейство ви срещаме в публикация от колекцията на Радио България - Въведение Богородично – Ден на християнското семейство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05