Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капана в Пловдив е част от европейското “Културно наследство в действие”

Снимка: kapana.bg

Капана в Пловдив е първият квартал на творческите индустрии в България. Той вече е част от европейската листа с градове “Културно наследство в действие”, разработили иновативни решения за опазване на културното си наследство.

Селекцията се осъществява с подкрепата на програма „Творческа Европа“. В нея организации като EUROCITIES, ERRIN, Europa Nostra и Съвета на архитектите на Европа се обединяват, за да изберат градове и региони на континента, които са разработили новаторски политики, проекти и събития и ги прилагат ни успешно от местните власти.

Благодарение на инициативата Европейска столица на културата, „Капана – квартал на творческите индустрии” се превръща в един от водещите проекти на Пловдив през 2019. Година по-късно, той продължава да се надгражда от различни предприемачески дейности и социални партньорства.

Заедно с още 31 места от Стария континент, някои от които са в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Франция, Италия и др., Капана бе включен и в каталог с фокус върху паметници, дигитални платформи, фестивали, музеи, крепости и др. Изданието ще препоръчва успешни модели на останалите градове с културно наследство, на които предстои да търсят начини за съживяване на своите пространства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Травъл блогърите ни призовават да опознаем най-магнетичните кътчета на родината с изложба

" България – магнетична и красива" – под този наслов българските травъл блогъри представят някои от най-живописните места у нас. Изложбата с уникални кадри, заснети от пътешествениците, ще бъде открита на 24 септември на входа на Морската градина..

публикувано на 18.09.24 в 10:35

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05