Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият албум на Bluba Lu – една импровизация в безкрая

Снимка: личен архив

Електронен, съвременен звук, съчетан в оригинални инструментални композиции – това е Bluba Lu или творческият тандем Константин Кацарски и Димитър Паскалев. Търсещи вдъхновение в модерните технически иновации и в ъндърграунда, те създават музика без аналог в родното пространство. Провокативна, добре обмислена, но без големи претенции, събрана в осем албума, всички различни посвоему. Понякога Косьо и Митко включват и вокални партии, но внимателно подбират кой да ги изпълнява. Правят музика не „на всяка цена“, но за всеки по-изтънчен вкус в електронната стилистика. Така се ражда и деветият албум на Bluba Lu, наречен „Безкрай“.

„Този албум показва един постоянен, творчески процес между нас двамата. „Безкрай“ представлява селекция от идеите ни, осъществени през последните две години. Сега дойде времето да ги издадем – обяснява Димитър Паскалев. – Той е изцяло инструментален и съдържа десет авторски композиции. Трудно са оприличими стилистично, тъй като са разнообразни. Разбира се, от една страна музиката в този проект е част от почерка на BlubaLu, а от друга внасяме много нови идеи и електронни похвати. Почитателите ни може би си спомнят един наш албум, който излезе през 2004 г. – Re​:​Verb.  Той е доста интровертен като музика, показва нашите емоции и усещания тогава. С Косьо често се сещаме за него и сега отново внасяме тази атмосфера, поднесена с новите похвати. Що се отнася до заглавието, то е инспирирано от музиката. „Безкраят“ има много лица и проявления. Всеки може да го разгледа от неговата гледна точка от философски, от духовен аспект… Ние го показваме от музикален като импровизация, тъй като в нея най-силно можем да се проявим.“

На 27 ноември Константин Кацарски и Димитър Паскалев от Bluba Lu ще осъществят премиера на албума си в дигиталното и физическо пространство, като във второто те ще го направят под формата на CD и на винил. Музикантите за пръв път издават албум и на грамофонна плоча, нещо ново за тях и за феновете им. Планират и изява на живо във видео формат. Надеждата е, че през 2021 г. двамата ще имат възможност да представят „Безкрай“ и в клубове, а дотогава ще може да се слуша във всички он лайн платформи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"От целувка белег не остава" – DIA отново черпи вдъхновение от фолклора

Димана Мирчева, която познаваме като DIA,привлече внимание още като ученичка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, когато реализира първата си авторска песен. Оттогава тя надгражда всяка своя песен с уважение към българския..

публикувано на 05.10.25 в 13:15

"Нощта умира сама" … дебютен дует на двама млади актьори

Двама млади актьори – Алена Вергова и Боян Тодоров – преставят дуетната си песен, озаглавена "Нощта умира сама". Тя е и първи сингъл от предстоящия дебютен албум на Боян, който разказва как се е родила идеята: "Тананиках си по улицата и изведнъж..

публикувано на 04.10.25 в 10:10

Йосиф Цанков - "Песен моя, обич моя"

"Песен моя, обич моя" „Песен моя, обич моя” – 100 години от рождението на Йосиф Цанков Снимки:  архив (Радио София) 

публикувано на 04.10.25 в 08:05