Два проекта на Националния военноисторически музей /НВИМ/ - получиха признание от Панаира на музейните изложби и от европейската фондация Аrt Еxplora, съобщиха от музея.
Единият от отличените проекти е пространството за изживяване "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София", което разказва за разрушителните бомбардировки от Втората световна война.
За проекта са създадени тематичният сайт "Белезите на войната" и специалното мобилно приложение със същото име, чрез които всеки може да се разходи из улиците на София, да види изгубения облик на града и да се запознае с историята на разрушените сгради преди, по време на и след бомбардировките.
Разработката беше отличена първа награда на Министерството на културата за атрактивен и иновативен проект и получи приз от наградите "Наследство" на Сдружение "Български музеи" в категорията "Събития и работа с публики".
Еевропейско признание НВИМ получи за проекта си Art M Back /Отвърни с изкуство/. Той е част от официалната селекция на най-добрите предложения за европейската награда на фондация Art Explora, заедно със световноизвестни музеи като Британския музей, Мумок, Националната галерия в Лондон, Версай, Музея на Ван Гог и Музея на Мунк.
От подадените общо 350 предложения на културни институции от цяла Европа да продължат надпреварата за първите три места са избрани само 23, сред които е и това на българския музей.
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..