Луксозен спа хотел в курортното градче Баня, известно повече като Карловски минерални бани, е сред финалистите за Балканските Оскари 2020. Тази година престижните награди Balkan Awards of Tourism Industry 2020 ще бъдат връчени на 4 декември на официална церемония в София и ще отбележат най-значимите постижения в сектора.
Баня е разположен сред склоновете на Средна гора. С рекордните си 76 лековити минерални извора малкото градче е уникат за Европа и света, отчита журито на предстоящото събитие.
В миналото селището било водещ производител на розово, лавандулово и ментово масло, както и на вино. В края на 19 век, покрай многото минерални извори, в Баня се появили и първите частни вили. През 1925 г. във вилата на фабриканта Велизар Багаров отсяда за лечение на ревматизма си цар Борис III. Той останал толкова доволен от благодатните целебни свойства на местните води, че решил тук да построи и своя царска вила. Оттогава Баня придобива слава на минерален курорт.
Минералната вода на градчето е изключително благодатна при лечение на артрит, както и на радикулит, дискови хернии, дископатии и пр. Хората идват тук и заради здравословния местен климат. Зимите в тази част на България са меки и слънчеви, а пролетта започва малко по-рано.
Карловските минерални бани разполагат с чудесни лечебници, модерни спа центрове и хотели по всеки джоб.
В околностите има изобилие от пътеки, които отвеждат до живописни места в Средна гора. Гостите посещават и лятната резиденция на цар Борис III с ботаническата градина към нея.
Състезателите в тазгодишните награди на Balkan Awards of Tourism Industry ще се надпреварват в различни категории. Идеята е да се отличат най-значимите постижения на компаниите, които усърдно работят в най-важната сфера за развитието на Балканите.
Съставил: Венета Николова
Снимки: bulgariatravel.org и bg.wikipedia.orgСъс своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..