И до днес българите не забравят на всяка Коледа да поставят на елхата поне по една нова играчка, тъй като вярват, че това носи здраве и късмет. Първоначално по нашите географски ширини хората украсявали дръвчето с ябълки, орехи, пуканки и разноцветни хартиени гирлянди, а по-късно се появяват и стъклените играчки. Елхата се превръща в един от най-важните и обичани символи на следосвобожденска България, когато ритуалите за Коледа и Нова година започват да се европеизират.
Неделима част от празника стават европейските балове, изпращането на картички с благопожелания за здраве, щастие и любов и, разбира се, подаръците, на които най-много се радват децата. Дългоочаквана част от коледно-новогодишната магия са и появилите се искрящи в небето „огнени играчки”, както тогава са наричали зарята.
За да разберете чие дело е първата голяма частна коледна елха в столицата и кога коледното дръвче навлиза масово в градския бит у нас, прочетете публикацията Кога грейва първата коледна елха в България? от колекцията на Радио България.
Редактор: Десислава Семковска
На 2 февруари се навършват 103 години от рождението на неповторимата Стоянка Мутафова - любима актриса на поколения българи, един от символите на българския тетатър, телевизията и киното. Родена е на 2 февруари 1922 г. в София в семейството на..
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..