Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо наричали Адриана Будевска “българската Сара Бернар”

Снимка: архив

Адриана Будевска остава в историята на родния театър не само със завладяващата си изява в над сто роли, но и с един пикантен факт – тя първа сред българските актриси се осмелява да излезе на сцената в оскъдно облекло.

Бъдещата театрална звезда идва на бял свят през 1878 г. в Добрич, броени месеци след Освобождението от османско владичество. След като завършва с отличие девическата гимназия във Варна, печели стипендия за Малий театър в Москва и в продължение на четири години се учи за актриса. Усвоила много от тънкостите на актьорското призвание, тя се завръща в България, за да блесне с драматичния си талант на сцената на Народния театър и да заслужи прозвището “Българската Сара Бернар”.

Освен че бива сполетяна от лични трагедии по време на артистичната си кариера – губи съпруга си и две от трите си деца, Адриана Будевска попада във вихъра на интриги и на унищожителни писания от критиката. Така едва 48 годишна тя е принудена със заповед на министъра на народното просвещение да слезе завинаги от сцената.

Днес домът й в столичния квартал “Лозенец” е превърнат в пространство за художествени дейности - сякаш да додава на артистите от попитата енергия, а и да не си отива споменът за голямата актриса, допринесла за създаването на българския професионален театър.

Още подробности за Адриана Будевска четете в “Къщата на София съживява спомена за голямата актриса Адриана Будевска”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35