На този ден през 1856 г. в Панагюрище на бял свят идва Райна Попгеоргиева. Известната с прозвището “Райна Княгиня” е българска учителка и акушерка, която ушива главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг на Априлското въстание и го развява редом с Георги Бенковски. Революционерът й поръчва да изработи знамето с надписа “Свобода или смърт”, когато е 20-годишна. След Априлското въстание тя е заловена от турците и подложена на тежки страдания, но след намесата на европейски дипломати е освободена и изпратена да учи медицина в Москва. Има петима синове, четирима от които стават офицери в Българската армия.
От 17 до 23 септември 2025 г. в акваторията край нос Киллик, община Аврен, се проведоха подводни археологически проучвания под ръководството на проф. д-р Иван Христов и с участието на водолази от Националния исторически музей, служители на НСО и..
На 24 септември възпоменаваме светата първомъченица и равноапостолна Текла, преподобни Коприй и свети Силуан Атонски. Света Текла още като 18-годишна девойка чува проповедта на апостолите Павел и Варнава и приема тайно християнската..
Вечерта на 22 септември настъпи еврейската нова година - Рош Хашана. Според летоброенето на Тората започна новата 5786 г. от сътворението на света. Юдеите вярват, че на този ден Бог е създал първия човек Адам. По еврейската традиция през..
На 5 октомври честваме паметта на светата мъченица Харитина, както и на светия свещеномъченик Дионисий, епископ Александрийски. Света..
На 6 октомври отбелязваме паметта на един от 12-те Христови апостоли – свети апостол Тома. Св, Тома бил рибар от Галилея. След като чул..