Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Иван Комита пред Радио България:

„Хранилка“ е олицетворение на много млади хора днес

Снимка: Facebook/Иван Комита

Неговото име е Иван Георгиев, но работи под творческия псевдоним Комита. Този интересен прякор идва от неговия дядо – революционера Иван Хасъмски-Комитата (1848-1926).

Хранилка“ е първи роман на младия автор и негов дебют в сериозната литература. „Хранилка“ е олицетворението на възпитанието на голяма част от младите хора в днешно време, и то не само на богатите семейства, но и на всички други, казва Иван Комита пред Радио България. Хранилка – защото на много от младите хора се дава всичко наготово, което унищожава тяхната психика и ги лишава от възможността да се развиват, да бъдат креативни и самоинициативни“.

Романът олицетворява живота на главния герой, който е милионерски син и цял живот, от самото си раждане, получава всичко без да полага усилия.

Модата и престъпността не са обвързани пряко в България, но проблемите и техните отношения са еднакви в цял свят, коментира Комита. В България има много добри и популярни агенции, които се занимават професионално с мода. Изпращат модели навсякъде по света, които прославят България в тази сфера, затова не мога да кажа нищо лошо за тях“. С романа не съм искал да засегна никого или да опороча нечия среда, но, както всички знаем, където са красивите жени, там е и интереса на хората от престъпния контингент, на богатите хора и така нататък, допълва той.

Пред Радио България Иван Комита разказва за себе си и за живота в България, за това лесно ли се издава дебютен роман у нас, за консултациите и подготовката около създаването на романа, за темите в него, за академията по творческо писане „Заешка дупка“ и за създадената от него кампания „Модерно е да се чете“.

Иван Комита е своеобразен талант, той е от тези майстори на словото, които превръщат думите си в неврони, а книгите си – в едно необятно поле за размисъл, каза Здравка Евтимова пред Радио България. Известната българска писателка и преводач е сред имената, през чиято академия по творческо писане е минал Комита.


Той успява по неочакван начин да създава връзки между понятия, които, на пръв поглед, не са свързани, коментира още Евтимова. По думите й „Хранилка“ заслужава внимание и би спечелил  читателите „от първата си страница и би ги държал в напрежение докрай“. Затова препоръчвам всеки млад човек, всеки човек на средна възраст и всеки в зряла възраст да се обърне с чисто сърце към този роман и да го впише в своя духовен свят, казва още тя.

В „Хранилка“ има екстремни сцени с кортежи и спортни автомобили, предателства, схеми за пране на пари, търговия с наркотици и елитна проституция. Любопитно е, че вдъхновението за романа идва след критичен момент в живота на Комита. Той претърпява пълна личностна трансформация и започва да практикува йога и японското бойно изкуство шотокан карате-до.

Самият автор познава добре света на шоубизнеса, тъй като е действащ пиар и журналист. Бил е и главен букер на една от големите модни агенции у нас. А в разгръщането на сюжета на „Хранилка“ читателите узнават интересни факти за над 60 луксозни бранда коли, дрехи, аксесоари…

Снимки: Facebook/Иван Комита

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05
Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15