Отбелязваме 167 години от рождението на големия български държавник Стефан Стамболов.
Роден на 31 януари (стар стил) 1854 г. в Търново, той е един от апостолите на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876). Участвал е в подготовката на Старозагорското и на Априлското въстание. Бил е руски военен кореспондент през Руско-турската война (1877 – 1878). След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 г. оглавява Регентството, потушава размириците в страната с цената на дълготраен разрив на отношенията с Русия, припомня БГНЕС.
През 1887 г. Стефан Стамболов е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Основава и ръководи Народнолибералната партия до смъртта си. На 3 юли 1895 г. Стефан Стамболов е нападнат и зверски съсечен в центъра на София. Два дни по-късно умира от раните си.
Повече за личността на Стефан Стамболов можете да научите от публикацията от колекцията на Радио България: „Стефан Стамболов – държавникът, който модернизира България“, с автор Милка Димитрова.
На 25 ноември възпоменаваме свети Климент, папа Римски, пръв епископ на Сердика (дн. София). Почитаме още свети Климент, архиепископ Охридски и свети Петър, епископ Александрийски. Климент, папа Римски , основател на Сердикийската църква..
На 24 ноември възпоменаваме света великомъченица Екатерина и свети великомъченик Меркурий. Св. великомъченица Екатерина била изключително красива и мъдра девойка от Александрия с благороден произход. Майка ѝ била християнка и я запознала..
Преди дни археолози разкриха част от сложната подземна инфраструктура, която е обслужвала римските терми на Рациария - един от най-важните антични градове в българския Северозапад, възникнал през първи век в района на днешното село Арчар и..