Българинът вярва, че снегът е благодат, но е добре, когато се появява и си отива навреме. В противен случай стопанският цикъл се обърква, нарушава се жизненият ритъм на всички живи създания.
Тази година зимата е благосклонна към нас – сравнително топла, без много валежи. Тази ситуация обаче не радва особено запалените по зимните спортове, които приветстваха като закъснял коледен подарък падналия в края на януари сняг. Сега ски курортите посрещат гостите си с отворени писти и снежна покривка от 140 см в Пампорово и повече от 100 см по пистите над Банско.
Освен радост за скиорите, дебелата снежна покривка е като топла завивка за посевите. Според това, кога е паднал първият сняг, народът ни прави различни предсказания за реколтата през годината. Какви са те, кога вали „щърков” сняг и на какво е предвестник той, ще разберете от публикацията „Много сняг, много хляб” от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..