Чрез своеобразно пътуване във времето софийската галерия “Васка Емануилова” ни връща в Париж от 30-те години на миналия век – видян през очите на художници от т.нар. българска колония. Изложбата “Срещи в Париж” представя пътуване на група родни художници до френската столица, която за тях е “въплъщение на възжеланата европейска модерност, търсеща опора в наследството на античността, колебаеща се между авангарда и традиционализма”, разказват кураторите й.
През лятото на 1939 г. сред “пътешествениците” се оказва и Васка Емануилова, осъществила първото си и последно напускане на родината. Видяното в града на светлината ще окаже огромно значение върху развитието ѝ, и тя ще се превърне в най-известната и продуктивна жена скулптор у нас. Освен нейни непоказвани до момента творби, в изложбата са включени 44 произведения, свързани с парижкия дух – на Ненко Балкански, Илия Бешков, Георги Попов (Джон), Донка Константинова. Откриването на експозицията в столичната галерия е на 9 февруари.
Съставил: Диана ЦанковаАктьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат с множеството си роли на театрална сцена - в постановките "Медея", "Хъшове", "Много шуц ма нищо",..
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..