Чрез своеобразно пътуване във времето софийската галерия “Васка Емануилова” ни връща в Париж от 30-те години на миналия век – видян през очите на художници от т.нар. българска колония. Изложбата “Срещи в Париж” представя пътуване на група родни художници до френската столица, която за тях е “въплъщение на възжеланата европейска модерност, търсеща опора в наследството на античността, колебаеща се между авангарда и традиционализма”, разказват кураторите й.
През лятото на 1939 г. сред “пътешествениците” се оказва и Васка Емануилова, осъществила първото си и последно напускане на родината. Видяното в града на светлината ще окаже огромно значение върху развитието ѝ, и тя ще се превърне в най-известната и продуктивна жена скулптор у нас. Освен нейни непоказвани до момента творби, в изложбата са включени 44 произведения, свързани с парижкия дух – на Ненко Балкански, Илия Бешков, Георги Попов (Джон), Донка Константинова. Откриването на експозицията в столичната галерия е на 9 февруари.
Съставил: Диана ЦанковаИталианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..