Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виното – дъх на любов и минало

Снимка: БГНЕС

Докато Западният свят днес отдава почит на Св. Валентин, в България имаме възможност за избор в празничното си настроение и наздравицата ни да е с любов към… виното.

Гроздето и виното са много тясно свързани с народните вярвания и обичаи на българите. Руйният червен еликсир присъства в традициите около всички важни събития в житейския път на човека – от раждането, сватбата до смъртта му. Затова и ритуалът, който поставя начало на зарязването на лозовите насаждения и подготовката им за следващата реколта, се практикува и до днес по всички краища на страната ни.

Първото подрязване на лозите се прави в деня, когато почитаме св. Трифон. И макар в наши дни Православната църква да прави това на 1 февруари, народът ни продължава да чества старостилната дата – 14 февруари като Празник на лозарите и винарите – Трифон Зарезан.

Зарязването на лозето е било и все още е „мъжка работа“. Със специално омесен хляб, печена кокошка с ориз или булгур и бъклица вино мъжете отиват при лозовите насаждения и отрязват първата лозова пръчка с пожелания и надежда за обилна и здрава реколта. Каква ще е тя тази година, предстои да разберем. И докато чакаме бъдещето, ние ви предлагаме да си припомним миналото и различните вярвания, свързани с виното. За отношението към виното във фолклора ни, за празниците и забраните, свързани с  цикъла на неговото производство, прочетете в материала „Вино пият петдесет юнака“ от колекцията на Радио България.

Редактор: Весела Кръстева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тортата "Гараш" – изкушение, вдъхновение и повод за празник в Русе

Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..

публикувано на 20.07.25 в 07:15

Най-топлите дни на лятото са свързани с култа към огъня

Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..

публикувано на 09.07.25 в 11:55
Валери Петров (1920-2014)

105 години от рождението на рицаря на българското слово – Валери Петров

Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..

публикувано на 22.04.25 в 08:20