Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите празнуват в деня на св. Харалампий

Снимка: pravoslavieto.com

На 10 февруари православната църква отдава почит на св. Харалампий Чудотворец от Магнезия. Според народното поверие св. Харалампий е господар на болестите, главно на чумата. Приема се като покровител на меда и пчеларите. Защото когато епископът е затворен в тъмница, след жестоки мъчения е излекувал раните си с мед.

На този ден хората донасят мед в храмовете, който се освещава и се пази през цялата година за лек против шарка, обриви и други болести. За празника се месят питки, мажат се с мед и се раздават за здраве. Българските пчелари честват деня като свой зимен професионален празник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Мърквичка,

Църковен календар - Велики четвъртък

Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии ученици...” и веднага след него се чете първото от равномерно разположените между отделните части на..

публикувано на 17.04.25 в 06:00

100 години от най-бруталния терористичен акт в българската история

Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..

публикувано на 16.04.25 в 06:30

Църковен календар - Велика сряда

На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..

публикувано на 16.04.25 в 06:00