Българският аниматор Теодор Ушев ще бъде председател на Международното жури, което ще оценява филмите от Международния конкурс за първи и втори филми и Конкурса за български късометражен филм на юбилейния 25-и София Филм Фест (СФФ). Заедно с него в журито тази година са включени още Светла Цоцоркова, режисьор на „Сестра“ – филмът-победител в 24-тия СФФ, руският режисьор Иля Хржановски, унгарският режисьор, актьор и продуцент Саболч Хайду и македонската актриса Наташа Петрович. Филмови творци от пет държави и три континента ще присъдят наградите на фестивала, уточняват организаторите от „Арт фест“.
Теодор Ушев е обявен за най-влиятелния аниматор в света за последните 25 години според международна анкета на престижния анимационен фестивал в Лерида (Animac). В последните 15 години работи за Националния филмов съвет на Канада. В творческата си биография има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди по цял свят.
В рамките на 25-ия София Филм Фест Теодор Ушев ще представи програма със свои анимационни и експериментални филми, сред които познатите на българските зрители „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“ по произведения на писателя Георги Господинов.
Най-големият филмов форум на Балканите – СФФ тази година ще се проведе между 11 и 31 март и в програмата му са включени повече от 150 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 20 късометражни филма.
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..