Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

165 години от основаването на първото читалище в България

Снимка: архив

Днес се навършват 165 години читалищно дело в България. На този ден през 1865 г. в гр. Свищов е основавано първото българско народно читалище по инициатива на Емануил Васкидович, Георги Владикин, Христаки Филчов и Димитър Начович. 

В него са учредени първият български музей, първата обществена библиотека с дарение от 800 книги на различни езици, създаден е първият български хор за многогласно пеене.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Теодор Ушев

Теодор Ушев е куратор на селекцията Aquanima на филмовия фестивал в Бургас

"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..

публикувано на 15.07.25 в 15:16

Биляна Фурнаджиева претворява даровете на природата в изкуство

Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..

публикувано на 14.07.25 в 13:40

Древен лукс и модерно изживяване – обновената вила "Армира" става туристически хит

В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..

публикувано на 11.07.25 в 12:50