Роден в гр. Смолян, в сърцето на Родопите, Живко Василев израства с красотата на фолклора от този край на България. Кавалът е инструмента, чрез който той изучава, развива и запазва родопските музикални традиции. Млад и талантлив инструменталист, Живко излиза извън пределите на добре познатото и експериментира. За това му помага музикалното образование, богатата култура и работата с български и чужди музиканти. В момента е студент в Кодартс – един от най-престижните университети в Нидерландия, а през последната година работи усилено върху най-новия си проект.
„Новият ми албум се казва Places („Места“) – споделя музикантът. – Името е свързано с всички места, които имах възможност да посетя като музикант. Това са повече от 30 държави на няколко континента, в които съм имал удоволствието да свиря през последните 10-15 години. Всичко, което съм видял на тези места ме вдъхнови да създам 11-те авторски пиеси в албума. В записите участват невероятни джазмени от България и Европа. Искаше ми се да има повече чужденци сред тях. От известно време живея в Нидерландия, където се запознах със страхотни музиканти, но заради пандемията нямаше как да се включат. От друга страна, това се оказа чудесна причина да свиря в Places с някои от най-талантливите български музиканти. Сред тях са Димитър Горчаков – пиано, Михаил Иванов – Мишо - контрабас/ел. бас, Борислав Петров и Мартин Хафизи – ударни, Сани Кунчев – перкусии, Александър „Сани“ Кунчев – конги и перкусии, китаристите Борислав Илиев и Мирослав Иванов. А също и Лукас Памингер – бас. Винаги съм имал интерес към други жанрове, независимо от факта, че започнах с фолклор. Впоследствие обърнах внимание на джаза и класиката. В този албум правя препратки към уърлд музиката, синтезирам различни стилове. Сега за първи път пиша за толкова голям състав, включвайки в него и щрайх. Това мое „пътуване“ по света отразявам в разнообразна и богата музикална картина.“
Живко сподели още, че през последните десетина години работи с изключително добри чужди музиканти, някои от които са носители и на Грами. Един от тях е Хуан Гарсия Ерерос – известен колумбийски басист.
С него преди няколко години е записал албум, взели са участие и в джаз фестивал в Богота.
Отскоро свири с нидерландската група „Арифа“, но с усмивка пояснява, че останалите музиканти са от Турция, Германия, Унгария, и нито един нидерландец.
Ето и как възприемат традиционния български инструмент колегите от други националности:
„Кавалът винаги е възприеман от чужденците като екзотика. Желанието ми е да направя този инструмент популярен. Свиря барок, класика на кавала, което не е лесно, тъй като има ограничени възможности, за разлика от класическите инструменти. Старая се максимално да развия качествата и потенциала на кавала, като в последно време започнах и да го модифицирам. Така с моя вуйчо създадохме стъклен кавал. Има много интересен тембър и ще го прибавя към моята богата колекция от кавали.“
Дизайнът на обложката на Places е дело на Делян Славов, а прекрасния звук дължим на Свилен Ангелов. Албумът е записан в НМУ „Любомир Пипков“. Очаква се да бъде представен на различни джаз фестивали и концертни сцени.
Снимки: личен архив
Група Б.Т.Р. завършва Националното си турне със заключителен концерт на 8 октомври в Зала 1 на НДК в София. Както и цялото турне , концертът е с участието на музикантите от АХАТ. Само два дни след това, рокаджиите от Б.Т.Р. стартират турне в Европа..
Дни преди втория си голям концерт в Зала 1 на НДК (22 октомври), Михаела Филева представя своя нов сингъл "Коя е тя?" с пъстро забавно видео в духа на късометражния филм. Песента оригинално е част от албума на певицата "96", но сега я слушаме в нов..
Димана Мирчева, която познаваме като DIA,привлече внимание още като ученичка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, когато реализира първата си авторска песен. Оттогава тя надгражда всяка своя песен с уважение към българския..
Снимки: Wikimedia Commons, Димитър Бенев, bg.wikipedia.org
Не просто музикално преживяване, а среща на светове, на традиции и емоции. Това обещават организаторите на концерта "Мелодии без граници", който ще събере..
"Европейски музикален фестивал"–София предлага няколко ярки събития за меломаните в есенната серия на 25-ото си издание. От средата на октомври до 2..