Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хисаря – град с богата история и лечебни води

Снимка: архив

В разгара на пандемията, българите избират здравословната почивка. А какво по-здравословно от това да отидеш на минерални бани и на чист въздух в Средна гора! Хисаря посреща зимните си гости с чудесните хотели и спа центрове, където човек може да съчетае почивката си с набор от лечебни и тонизиращи процедури.  В момента, въпреки ограниченията покрай коронавируса, курортното градче посреща гости от цялата страна.

В Хисаря и околностите бликат 22 минерални извора. Лечебните им води били известни още на древните римляни.


Градът е основан от римския император Диоклециан, затова бил наречен на него. Диоклецианопол бил проектиран с широки и прави улици, целите украсени със статуи на божества, с красиви дворци и вили за местната аристокрация. А в центъра се издигали великолепните мраморни терми. В наши дни това са едни  от малкото римски бани на Балканския полуостров, запазени почти до покрив.

Сред знаковите забележителности на Хисаря са останките от южната градска порта, известна още като „Камилите“. Нарича се така, защото в началото на XX в. тя е била разделена и приличала на две застинали една срещу друга едногърби камили. Още за Хисаря, за атракциите и възможностите за спа почивка в курортния град, вижте в материала „Хисаря – водата която лекува и подмладява“ от колекцията на Радио България

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кръстовден е!

На 14 септември Църквата отбелязва Кръстовден. Той е сред Дванадесетте велики християнски празници, на който отбелязваме намирането на Светия Кръст, на който е разпнат Иисус Христос. Според църковното предание, кръстът е открит в Йерусалим през IV век..

публикувано на 14.09.23 в 05:10

Мистерията на Странджа планина и нейните богатства

Развитието на туризма у нас накара много българи и чужденци да търсят по спокойни и уединени места, в които да избягат от пренаселените градове и някои курорти. А Странджа, която все още се слави като една от най-неизследваните български..

публикувано на 23.08.23 в 11:30

19 юли е Денят на българската дипломация

Изкуството и практиката на провеждане на преговори между представители на групи или държави - така накратко може да обясним значението на термина дипломация. Думата произхожда от антична Гърция, когато пратеници на управници предавали важни бележки и..

публикувано на 19.07.23 в 05:05