Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копривщица – архитектурно бижу, пропито с история

Снимка: БГНЕС

Малък китен град, притихнал сред извивките на Средна гора, Копривщица посреща туристите със своите калдъръмени улички и възрожденски къщи, боядисани в ярки цветове, които надничат зад високите каменни дувари и нашепват историите на някогашните им стопани. Това е един от малкото български градове, съхранени в автентичния им вид отпреди Освобождението. Причината е, че за разлика от повечето населени места у нас, бунтовна Копривщица не е била опожарена по време на Априлското въстание. Когато турците нападат града и заплашват да го изпепелят и да избият до крак населението, копривщенските големци събират пари и откупуват живота на жителите му.

Днес се гордеем с това българско архитектурно бижу, пропито с история и легенди. Копривщица пренася съвременниците ни в славната епоха на национално-революционните борби за Освобождение от османско подтисничество. Градът е родното място на цяла плеяда български революционери, общественици и интелектуалци, а къщите им са реставрирани и превърнати в музеи, които всяка година посрещат десетки хиляди българи, дошли да отдадат почит на тяхното дело.

Първата спирка на всеки любознателен пътешественик е Туристическият информационен център и разположената в близост т.нар. Купчийница. Оттук можете да си купите обиколен билет за основните музеи в града и да се изгубите в миналото.

Още за превратната история на Копривщица, превърнал се в неотменна част от туристическата мозайка на България, вижте в материала Копривщица – град-музей, в който героите и историята оживяват от колекцията на Радио България.

Съставил : Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50