Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емблематични археологически обекти влизат в онлайн рекламна кампания

Перперикон
Снимка: БГНЕС

След успешната кампания на туристическото ни министерство съвместно с Асоциацията на екскурзоводите за популяризиране на малко известни кътчета на България, сега иде ред на културно-историческото ни наследство. Тези дни ведомството лансира нова инициатива. Тя има за цел да привлече вниманието към някои от най-емблематичните ни археологически обекти.

Кампанията предвижда изготвяне на шест кратки видеа на български и на английски език с любопитна информация за въпросните забележителности от различни епохи. Видеата ще се разпространяват в социалните медии и интернет канали с идеята да се споделят от милиони потребители у нас и в чужбина. От Министерството на туризма се надяват, че онлайн инициативата ще насърчи пътуванията и извън активния летен сезон.

Проф. Николай Овчаров и Марияна Николова

Лице на кампанията е проф. Николай Овчаров. Той ще представя емблематичните археологически забележителности и, по думите на вицепремиера Марияна Николова, „с негово съдействие ще се създава продукт от най-високо качество, който да популяризира богатствата на България и да привлече повече посетители в регионите на страната“.

Обектите, включени в кампанията са същите, за които в началото на годината властта отпусна финансови средства в размер от 1,8 млн. лв. с цел проучване и развитие. Три от видеата са вече готови и и се споделят в мрежата. Предлагаме ви да ги видите:

Перперикон

Древен скален град, който е функционирал почти без прекъсване чак до Средновековието и е обвеян в загадки и митове. Намира се в Източните Родопи и се състои от мегалитно светилище, паметници от Aнтичността и средновековна крепост. През вековете Перперикон е бил населяван от траки, римляни, готи, ромеи, а по-късно и от българите.

Още за Перперикон вижте в публикацията на Радио България.

Вижте видеото:
Мисионис

Древен град, разкрит близо до днешния Търговище. Най-вероятно названието на града Мисионис, означава Мизия. Става дума за столицата на едноименната Източна римска провинция през V-VI век. Според археолозите едва 1% от целия град е разкрит. В една от базиликите те попадат на добре съхранен под отпреди 1 500 години, както и на трон, от който били водени църковните служби.

Още за Мисионис вижте в публикацията на Радио България.

Вижте видеото:

Вишеград

Рушащ се средновековен замък в Източните Родопи край град Кърджали, който предстои да бъде възстановен и обособен за туристи. На места са запазени стените с височина до 7 м. и ширина до 1.75 м. Крепостта датира най-вероятно от ХІІ-ХІІІ в., и е свързана с много важни исторически събития.

Вижте видеото:

Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Не е само къща за гости, а интерактивно изживяване – селският туризъм у нас еволюира

Платформите за резервация на хотели и на екскурзии в България отчитат висок интерес както към традиционните ни морски и спа курорти, така и към почивки в селски къщи за гости. В навечерието на активния летен сезон изборът на българите пада предимно..

публикувано на 21.05.25 в 11:25

София чупи рекорди в туризма – какво привлича чужденците в столицата ни?

"Расте, но не старее". Девизът на столицата ни е доказал във времето, че е напълно верен – София се развива и се превръща в красив европейски град въпреки редицата неуредици и проблеми. И расте не само инфраструктурно, а и като туристическа..

публикувано на 19.05.25 в 10:35
VisitBulgaria.com

Visit Bulgaria е новото дигитално лице на Българския туризъм

Националният туристически портал на България вече е с ново име и уеб адрес, съобщиха от министерството на туризма. От BulgariaTravel.org той вече е преименуван на  VisitBulgaria.com . Според министъра на туризма Мирослав Боршош това е първата..

публикувано на 18.05.25 в 13:34