В избирателната секция в Сингапур, предварително заявилите желание да гласуват на парламентарните избори българи са 78. Един от тях е Мартин Кърнолски, с когото се свързахме, за да ни разкаже, защо за него е било важно да гласува, въпреки че живее далеч от България:
„Както говорихме с жена ми и други българи тук с малки деца, гласуваме за децата си. Ние тук не сме емигранти, а сме поканени да работим. Предимно такъв тип са българите в Сингапур. Когато ни изтекат договорите, ще се приберем в България. Тя, разбира се, трябва да бъде добро място за живеене на нашите деца – казва Мартин Кърнолски и допълва: – Искаме да вярваме, че гласът ни е важен.“
По официални данни българите в Сингапур са между 300 и 350, включително деца и тийнейджъри, които нямат право на глас. Според Мартин, въпреки че първоначално заявилите желание да гласуват са 78, на практика техният брой ще бъде над 100 души, или повече от 1/3 от сънародниците ни там.
Изборният ден в Сингапур е към края си. Сънародникът ни споделя, че изборите там са били добре организирани, а гласуването е протичало спокойно.
„Държавата Сингапур упражнява контрол над това, което се случва, в моменти, когато има струпване на хора, и е заявила официално една, но вероятно са били поне три проверките за спазване на правилата за безопасност в секцията.“
За това, какви промени трябва да се случат, за да бъде България по-добро място за живеене, Мартин Кърнолски казва:
„Първо, трябва да видим така желания закон за лустрацията, който 30 години някак не можа да се реализира. Второ, за всички нарушения на закона на високо ниво – депутатско и правителствено, когато някой е виновен, той трябва да си получи наказанието. Живея в Сингапур. Тук корупция няма. Знаете ли защо? Защото, когато ги хванат, всички отиват в затвора – и този, който взима, и този, който дава. Законите са много строги, наказанията са много строги, и те се изпълняват. Това е.“
Българската православна църковна община в Берлин отбеляза деня на египетския подвижник свети преподобни Антоний Велики – 17 януари с особена тържественост. Архиерейска света Литургия в българския катедрален храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в..
Българският културен институт във Варшава, Полша, организира среща с българския фолклор от мистичната Родопа планина. На събитието, което ще се проведе на 21 януари от 19:00 ч. (Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warsaw), ще прозвучат..
България участва с национален щанд на най-голямото международно изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица 2025", което се провежда в Берлин. Българската делегация за събитието е водена от..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото..