Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво знаем за древния град Кабиле край Ямбол

Снимка: yambolmuseum.eu

Единственият в България запазен голям тракийски град се намира на около десетина километра от днешния Ямбол. За разлика от много други поселища от тази епоха, Кабиле е отлично съхранен и почти изцяло проучен от археолозите. В наши дни мястото е обявено за археологически резерват. В непосредствена близост до него има и модерен мултимедиен музей, където са изложени част от находките и се прожектират документални филми.

Какво ни е известно за хилядолетното миналото на Кабиле?

Градът възниква още през ІІ хил. пр. Хр., край голям култов център на възвишението Зайчи връх. Оттам се открива спираща дъха гледка към равнината и възстановените зидове на някогашните сгради и укрепителни стени. И един любопитен щрих към хилядолетната му история – през 341 г. пр. Хр., Кабиле е бил превзет от Филип Македонски., а по-късно за известно време, в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През III в. пр. Христа Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток, а по-късно, след превземането му от римляните, той се превръща в римски лагер – един от най-големите в римската провинция Тракия. Но в края на VI век е унищожен от аварите.



Какво можете да видите в Кабиле днес?

Преди години археологическият обект беше възстановен по европейска програма и сега посреща гости с реставрирани експонати. Сред тях са тракийската крепостна стена с няколко кули, две раннохристиянски базилики от 4 в. , две римски бани, както и казармени помещения, складове за зърно и дори цял квартал от времето, когато Кабиле е бил римски военен лагер.



Още за древния град край днешен Ямбол, вижте в материала „Възходът и упадъкът на легендарния град Кабиле“ от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова
Снимки: yambolmuseum.eu



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От лозето до бутилката – легендарният Мавруд като част от визитката на България

Маврудът е поезия в бутилка - така го определят ценителите на емблематичния нашенски сорт вино. Характерен за него е наситеният рубинен цвят, както и високите нива на танини и киселини. Аромати на горски плодове, шипков мармалад, землисти нотки, билки..

публикувано на 31.05.24 в 10:05

Мексикански туристи пристигат у нас за културни обиколки

Чартърни полети от Мексико до София ще се изпълняват на всеки две седмици до края на месец ноември 2024 г., съобщава bgtourism.bg. Преди дни самолет на български авиопревозвач с 320 мексикански туристи е кацнал на летище София. Оказва се, че това е..

публикувано на 26.05.24 в 10:35

Туристи от четири континента на Празника на розата в община Карлово

С демонстрация на ритуала розоварене в розовите градини на “Еко розова долина” в град Клисура започна Празникът на розата в община Карлово. В нея се включиха царицата на розата Анна-Мария Враджева и 12-те участнички в конкурса. По-късно стотици..

публикувано на 25.05.24 в 14:31