В историята на българската поп музика наистина няма друг артист с подобна биография. Ако приемем, че кариерата ѝ започва в началото на 60-те години на ХХ век, то Лили Иванова е на сцената цели шест десетилетия. Момиче, родено в обикновено семейство, но орисано с необикновена любов към музиката, тя неизменно впечатлява публиката в родния си град Кубрат и Варна, където учи за медицинска сестра. Това е първата ѝ професия, практикува я известно време, но песента си остава онази мечта, потребност и непреодолима жажда, която я води и до днес.
Първият ѝ сериозен успех е през 1964 г. в зала „Универсиада“. Концертът е на шведската група „Северните тигри“, а Лили Иванова „подгрява“. За първи път е пред голяма публика, при това с огромен успех. Година по-рано е издала в Румъния Lili Ivanova Recital - първата дългосвиреща плоча на български изпълнител.
След поредица от международни турнета и награди получава покана за Бразилия, където пее на стадион „Мара Казиньо“ пред около 30 000 души. Генко Генов, основател на Международния фестивал „Златният Орфей“ е заедно с нея в това приключение. Той разказваше, че публиката била шумна и невъздържана, а Лили, „толкова млада и крехка“, изглеждала съвсем малка на сцената на огромния стадион. „Когато това момиче запя, всичко утихна, хората я слушаха, последваха дълги аплодисменти. Беше невероятно преживяване“ – спомняше си той.
Една от първите групи, с които Лили работи, е на Здравко Радоев, а в програмата са включени също певицата Грета Ганчева, фокусникът Орфи, имитаторът Христо Минчев (Пилето), народните певци Борис Машалов и Йонка Кипчева. Години по-късно тя взе участие в концерт, посветен на Пилето, във Военния клуб - София. Името ѝ беше в афиша, но публиката не вярваше, че ще я чуе – концертът не беше „престижен“, а и всички артисти участваха без хонорар. Появи се точно навреме. Бляскава като за голяма сцена, но и напълно естествена. Разказа, че концертите заедно с Пилето са били в най-бедните ѝ години, когато все още не е била известна, хонорарите ѝ били ниски и едва оцелявала. Но той, тогава утвърден артист, често ѝ заемал пари. Каза, че никога няма да забрави какво е направил за нея. И пя все едно, че е пред многохилядна аудитория.
Наградите ѝ като изпълнител са над 20, записала е 38 самостоятелни албума, над 45 малки плочи със сингли и над 15 компилации, издадени в различни страни по света. Да добавим и многобройните турнета в бившия Съветски съюз, Германия, Куба, Япония, Турция, Чехия, Югославия, Унгария, Полша, Гърция, Португалия и др. В края на ХХ век известната певица изнася вълнуващи концерти пред българската емигрантска общност в САЩ и Канада.
През 2020, поради пандемията, примата отлага част от ангажиментите си, но публикува два албума със записи на концерти. Нейното творческо дълголетие наистина граничи с невероятното – като приказка, сътворена с много труд и вяра в собствените сили…
Снимки: lili.bg, facebook.com/Lili.Ivanova.Official
Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем години е с фронтмен и вокалист Борислав Мудолов, познат и от групите Der Hunds и Intelligent Music..
Младата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на..
Преди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена..