Днес в България е голям празник – Гергьовден! Денят на Св. Великомъченик Георги Победоносец е празник на храбростта и на Българската армия. С този ден се поставя началото на лятната половина от стопанската година, завършваща с Димитровден (26.10). Св. Георги в българските народни вярвания е схващан като повелител на пролетната влага и плодородието, той отключва изворите, побеждавайки ламята, обхожда и наглежда полята и посевите. Считан е за покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата, затова 6 май е и техен празник.
Св. Георги Победоносец е един от първите и най-тачени мъченици за християнската вяра, живял в края на трети и началото на четвърти век. По времето на император Диоклециан той е начело на воините в Римската империя, като чрез качествата си на пълководец стига до титлата трибун едва на 20 години. Бива убит през 303 година заради християнската си вяра.
На пръв поглед Св. Георги е имал всичко, към което се стремим в днешния ни свят – положение, висок пост, признание, богатство. И въпреки това ги е захвърлил в името на истината, че възкръсналият Христос е носителят на пътя, правдата и любовта, в които вечно да се уповаваме.
„Жертвоготовността е разковничето за много неща, които можем да направим в живота си – казва д-р Златина Каравълчева от Центъра за образователни инициативи „Двери”. – Не е тайна, че днес се стремим да постигнем колкото се може повече неща на колкото е възможно по-ниска цена. Но не можем да постигнем нищо – и това го разкрива житието на всеки един светец, ако нямаме нагласата, че каузата, в която вярваме, си заслужава сериозна жертва от наша страна. И всичко ще остане ялово, ако човек не усети болката от това, че жертва нещо в името на своя идеал.”
Икона на Свети Георги, запечатан в представите ни като конник, който с дълго копие пробожда зъл дракон, може да се види във всеки православен храм в България. Седем са големите манастири, които носят името му – 6 са на територията на България и 1 в Атон, а църквите – десетки. Една от тях е църквата „Свети Георги Победоносец“, която се намира в квартал Колуша − гр. Кюстендил, в подножието на Осоговската планина. Обявена е за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата от национално значение.
Архивите на Радио България ще ви отведат на едно от местата, където 6 май се отбелязва не само като църковен и национален празник, но и като семеен, личен ден. Град Якоруда се намира в Югозападна България, обградено от енергията на планините Рила, Пирин и Родопи. Мястото има уникален фолклор, а диалектът е толкова специфичен, че ако го знаеш, все едно си научил един чужд език. Тук битуват три етноса – християни, мюсюлмани и роми. А защо местните се шегуват, че 6 май е национален празник на града ще разберете, ако отидете на Гергьовден в Якоруда с помощта на Радио България.
Съставил: Весела Кръстева
Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..