13 плажни ивици по Българското Черноморие получиха отличието „Син флаг“. Сред тях са 3-те плажа в курортния комплекс „Слънчев бряг“, плажовете на ваканционното селище „Дюни“ и тези в местността „Аркутино“.
„Син флаг“е световна екологична награда, която се присъжда на плажове, отговарящи на редица критерии за качество, сред които и чистотата на морската вода. Освен екологичните изисквания, на отличените плажове се прилагат и специални мерки срещу разпространението на коронавируса, уточниха от българското движение „Син флаг“.
И въпреки, че това е най-престижният световен екоетикет за плажове, интересът към него от страна на концесионерите у нас не е голям, обясни пред БНР-Бургас Станимир Георгиев, председател на УС на движението в България.
„Наши дългогодишни партньори са големите курорти, но в последните години имаме някои малки курорти на Южното Черноморие, които също се включиха и получиха наградата. Ние следим много стриктно плажовете, които са кандидатствали и са отличени с наградата „Син флаг“ и гарантираме, че те отговарят на световните условия да носят този престижен знак. Наблюдаваме и други плажове, които наистина се управляват много добре, много лесно могат да влязат в програмата и да получат наградата, но няма интерес от концесионерите им. За съжаление има и много други хубави плажове, които задължително трябва да предлагат по-добър продукт на плажуващите, но там не се полагат достатъчно усилия.“
По думите на Геориев, все още има недобре управлявани плажове по Черноморието ни, където се наблюдава дори заустване на отпадни води. Всяко едно изливане на води, дори дъждовни води примесени с нелегални заустени води, влошава състоянието на водата и това е катастрофално за хората, които се къпят тям, предупреди той.
Съставил: Елена Каркалонова
Когато термометрите в София безмилостно доближат 40°C, въздухът става тежък като олово, улиците опустяват, а хората започват да търсят спасение в планината. Само на около час път с автомобил, северозападно от столицата , склоновете на Стара планина в..
На брега на градското езеро в Правец беше открит нов културно-исторически парк, който се простира на 14 декара. Атракцията "България Ленд" предлага уникална възможност да се запознаете с българското наследство, представено в умален мащаб. Има модели..
Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..