Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха некропол от времето на Първата българска държава

Доц. д-р Здравко Димитров
Снимка: YouTube

Три некропола от различни епохи разкриха археолози при спасителни разкопки по трасето на новия скоростен път край видинското село Синаговци /Северозападна България/. Всеки от тях дава важни сведения за миналото по тези земи. Над 300 са находките досега, по-голяма част от които са въоръжения, фибули, накити. Повечето са в много добро състояние, обясни пред БНР-Видин ръководителят на спасителните разкопки доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"От некропола, който датира от времето на траките, в края на ранножелязната епоха, някъде 7-6 век пр. Хр., имаме доста интересни данни за контакти със Западните Балкани, с Източноалпийската област. Това са едни по-слабо известни контакти на тракийските племена. Същото е положението с некропола, който датира от ранноримската епоха – I век сл. Хр. Това е точно времето, в което се създава Римската империя и тя колонизира този долен дунавски бряг. Първите контакти на местните племена с римските колонизатори, с военните единици - легионите, които са били настанени по границата на империята на река Дунав, са много съществени и материалите от този некропол дават сведения именно за това.”

Най-новите находки от третия некропол – нанизи от мъниста, пръстени и обеци, е датиран към X – XI век, или времето на българските царе Симеон и Петър, уточнява археологът. По думите му „Това е нещо, което за първи път се проучва във Видинско и е много интересно и важно за нашата история“. Работата по археологическия обект на площ от 60 декара трябва да приключи в края на август.

Съставил: Елена Каркалонова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кодексът на братството в Райхенау

Кой е оставил надписа за Методий и неговите ученици в кондиката от Райхенау

В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий,  Лeo н , Игнатий,..

публикувано на 23.05.25 в 19:45

Църковен календар - 23 май 2025 г.

На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта си се посветил на монашески живот и се подвизавал в манастир, разположен на брега на Черно море. Бил..

публикувано на 23.05.25 в 06:00
Стенопис, Суковски манастир

Църковен календар - 22 май 2025 г.

На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и Далмация. Във война с българския цар Самуил той бил взет в плен, но Самуил го оженил за дъщеря си..

публикувано на 22.05.25 в 06:00