Как стресът влияе върху имунната ни система? Отговор на този въпрос търси д-р Мария Ивановска, която преди броени дни беше удостоена с най-престижното отличие за наука у нас – Голямата награда „Питагор” за млад учен. Годишната награда се връчва от Министерството на образованието и науката за съществен принос в развитието на науката.
Мария Ивановска е родена в северномакедонския град Куманово, но от 2006 г. живее в Пловдив, където завършва медицина и в момента работи в Катедрата по микробиология и имунология към Медицинския университет. Насочва се към имунологията, защото е бързо напредваща наука. В продължение на четири години тя проучва имунологичната реактивност при остър и хроничен стрес и това става тема на нейната дисертация.
„Успяхме да изготвим алгоритъм на поведение при остър и хроничен стрес, който намира приложение в изследването не само на тези групи, но и на хора със стрес индуцирани заболявания като тревожни разстройства и депресии – разказва пред БНР-Пловдив д-р Мария Ивановска за работата си в лабораторията. – Нещата, които правим, са много комплексни и не е просто изследване на имунната система. Започва се с проверка на психо-емоционалното състояние, с 14 въпроса на Коен за оценка на стресовото състояние – как ние се възприемаме и преценяваме дали сме в състояние на стрес. След това се изследват показателите, включващи хормони, които се свързват с рецептори на имунните клетки – кортизол, норадреналин, адреналин, допамин, нашумелите покрай Covid пандемията Т-клетки и много други параметри. Надявам се в бъдеще да надградим това проучване.”
За да научните си цели д-р Мария Ивановска изследва 82 души, разпределени в три групи. В първата попадат практикуващи йога, за които се смята, че се намират в идеален баланс и не възприемат стреса като останалите хора. Докато в останалите две групи са разпределени студенти в изпитна сесия, както и лекари и представители на други стресиращи професии.
„Имаше случаи на хора, които твърдяха, че се намират в състояние на стрес от по-продължителен период – например повече от четири седмици – казва д-р Мария Ивановска. – Накрая се оказа, че те са в идеален баланс. Т.е. не всеки човек успява да прецени добре дали е под стресово състояние. Всъщност излиза, че най-често хората, които твърдят това, нямат промяна в имунната система. Докато при другите се установява точно обратното – колкото повече си мълчим, толкова по-значителни промени се оказват налице.”
Според младия учен т.нар. добър стрес ни прави по-компетентни, докато лошият се отразява върху имунната ни система и може да отслаби нашия имунитет. Д-р Мария Ивановска дава пример с радио интервюто, което за нея представлява остър стрес. И ако това се случва всеки ден, в крайна сметка ще доведе до промени в имунната й система и ще боледува по-често.
„Мечтите се сбъдват”, каза д-р Мария Ивановска на церемонията по случай научните награди „Питагор”. И призова повече млади хора да се занимават с наука, последвайки нейната сбъдната мечта.
Съставил: Диана Цанкова (По интервю на Елена Крушкова БНР-Пловдив)
Снимки: БНР-Пловдив и архив
Само след ден започват най-важните състезания за спортисти с увреждания от цял свят – Параолимпийските игри в Париж 2024. За четвърти път в такъв престижен форум се включва Стела Енева в дисциплината хвърляне на диск за състезатели с двигателни..
Нидерландката Естер Вилемс продължава да привлича хора от различни градове и националности в своя клуб за български народни танци, създаден в Хага и носещ името "Зора". Основан е през 2017 година и още тогава в него се записват 13 души, които с..
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..