След Освобождението (морската ни столица е последният освободен от османско владичество български град – на 27 юли 1878г. – бел. ред.) местната управа започва да полага първите опити за развитието на Варна като морска дестинация. За целта се теглят заеми за поетапното пресушаване на блатата край града, за строеж на първия хотел и създаването на Морската градина. В началото на ХХ век Варна вече разполага с близо 20 хотела и десетки кръчмички, които се радват на разнородна клиентела. По това време тук пристигатпървите организирани чужди туристи – голяма френска група, която акостира на пристанище Варна, за да разгледа близките природни забележителности „Побитите камъни“ и Девненските карстови извори.
След французите пристигат чехите
Те стават най-многобройните чуждестранни гости в града. В тяхна чест е кръстен хотел „Прага“ в току-що изникналия курорт „Св. Константин и Елена”. „Четири години след обявяването на Варна за курортен град, тук се изсипват около 24 хиляди туристи, при условие, че населението му било около 30 хиляди души” – разказва Соня Георгиева, директор на Дирекция „Туризъм“ към община Варна.
Ретро разходка на Варненския плаж в зората на 20 век разкрива любопитни гледки
В началото летовниците влизали в морето с дрехи, ала постепенно, за ужас на блюстителите на морала, се появяват все по разголени дами в … „безобразни“ къси роклички. Мъжете пък се разхождали с плетени гащеризони. Наложило се въдворяване на реда.
„Първите бани били разделени на мъжки и женски, като по средата, от едната страна на мостчето, били женските бани, а от другата – мъжките. По мостчето вървял стражар, който следял да няма смесване на жени и мъже” - разказва Соня Георгиева.
На плажа били обособени около 1000 индивидуални кабинки. В тях тези дами и господа се излягали, за да събират слънчеви лъчи, далеч от недискретните хорски погледи. В някои кабинки дори били монтирани вани с топла морска вода. Градските къпални били най-вече място за флиртове, спорт и развлечения. „Имало е конкурси за красота, като първите опити започнали още през 1920 г. по инициатива на чешките туристи“ – казва Георгиева.
Ала пуританското общество било скандализирано от фриволните нрави и разголените дами. Затова първият официален конкурс за красавица на Варненския плаж се провежда чак през 1934 г., следван от дефилета и конкурси за плажно облекло, които се превръщат в най-посещаваните светски събития в града.
Вечерта в Морската градина празникът продължавал с духова музика. По това време се появяват и първите издания на „Варненско музикално лято“ - едно от най-ярките културни изяви в града и до ден днешен.
А какво да кажем за годините на соца, когато Варна става морска столица на Източния блок?
Тогава държавата сключва първите договори със страните от соц. лагера за големи групи, които пристигат по линия на профсъюзите. За привличане на западните туристи, пък се преговаря със западногерманската фирма Фрьолихрайзен – твърди Соня Георгиева. През 60-те години се появяват и курортните комплекси около Варна. Така се поставят основите на масовия туризъм по нашето Черноморие.
„Мога да кажа, че през 2018-19 г., преди ковид кризата, Варна посрещна около 1 милион и 100 хиляди туристи, като отчетохме около 4 млн. и половина нощувки. Т.е. през всички тези години, в разстояние на един век, нашите туристи са се увеличавали от 24 хиляди до над 1 милион”, заключава Соня Георгиева.
Снимки: архив, culturespace.bg
Много граждани се възползваха от възможността да видят Енинския ръкопис и Аргировия триод, които бяха изложени днес, 20 януари, за два часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Събитието се състоя по повод 1170 години от..
От първите опити за летене със собственоръчно направени криле още през 19-ти век, до първите в света бойни полети с разузнавателни и бомбардировъчни це ли. От първото в историята успешно приземяване на самолет със спрял двигател, до шестата в света..
На 20 януари Православната църква чества преподобни Евтимий Велики, свети Евтимий, патриарх Търновски, както и светите мъченици Ина, Пина и Рима от Скития, ученици на свети апостол Андрей Първозвани . Преподобни Евтимий Велики живял..
На 21 януари Православната църква чества преподобни Максим Изповедник и светия мъченик Неофит – небесни покровители на двамата предстоятели..
На 22 януари Православната църква чества паметта на свети апостол Тимотей , на преподобния мъченик Анастасий Перски , както и на свети..
Община Варна организира честване за 150-годишнината от рождението на големия архитект Дабко Дабков (21.01.1875 г. – 08.04.1945 г.). Годишнината ще..