Сто години ни делят от датата 10 юни 1921 г., когато днешната ни черноморска столица Варна е обявена от общинската управа за курортен град, а през 1925 г. е издаден и царски указ за това.
Прекрасните условия бързо привличат много курортисти от страната и чужбина. През 1926 г. туристите са около 12 500, през 1927 – 38 хиляди, а през 1928 – 40 хиляди за сезон. Първите гости са предимно чехи, поляци, унгарци, австрийци, турци, румънци.
100 години по-късно Варна остава магнетична дестинация за туристи от всички кътчета на света.
Днес от 19.00 ч. във Фестивалния и конгресен център ще се състои концерт спектакъл по повод 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град. Входът е свободен до запълване на 50% от капацитета на залата.
За да се потопите в атмосферата на черноморската ни столица отпреди век, вижте публикацията ни "Светска суматоха, разделни къпални и стражари-надзиратели – Варна преди 100 години".
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..