Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Черешова Задушница

Снимка: архив

Днес е Черешова задушница. Името ѝ идва заради сезона на черешите. След заупокойната обща молитва в храма, православните българи си подават варено жито, питка, вино, череши, сладкиши и др. с думите „Бог да прости!“ покойниците. Вярващите не се заемат с къщна работа, за да насочат мислите си към преминалите в отвъдното свои близки. 

В Календара на Българската православна църква задушниците са три и се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършват се 115 години от първия полет със самолет в България

На 15 ноември 1910 г. от импровизирана площадка край София руският пилот Борис Маслеников издига във въздуха аероплан тип " Фарман". През следващите дни са извършени още няколко демонстрационни полета, в един от които се включват и представители на..

публикувано на 15.11.25 в 10:25

Четири десетилетия във Велико Търново разказват българската история в "Звук и светлина"

През 1985 година се осъществява първото излъчване на спектакъла "Звук и светлина" на крепостта Царевец във Велико Търново. Поводът тогава е 800- годишнината от въстанието на Петър и Асен , довело до възстановяването на българската държавност след..

публикувано на 15.11.25 в 09:05

Църковен календар – 15 ноември 2025 г.

От днес започва Рождественският пост, който ни подготвя за достойно посрещане на Рождество Христово. Според Устава на Българската православна църква Коледният пост е втори по своята продължителност след Великия пост за Възкресение..

публикувано на 15.11.25 в 06:00