В началото на ХХ век Добри Христов, български композитор и диригент, съосновател и диригент на хорово дружество „Родна песен“ в София, създава „Родна песен нас навек ни свързва“ – химн на българските народни хорове, който повече от век е символ на хоровото дело у нас. Родната песен, както и грижата за укрепване на хоровото музициране сред подрастващите са в основата на „Детския хор на България“ – проект на Българския хоров съюз, ръководен от Славил Димитров – хоров и оркестров диригент.
Съпроводът е поверен на Младежката филхармония „София“ при НМУ „Любомир Пипков“. Целта на проекта е да мотивира младите хористи, да ги обедини около идеята за развиване и популяризиране на българското хорово дело. Усилията на БХС и всички, ангажирани с „Детския хор на България“ се подкрепят от Националния фонд „Култура“, под патронажа на президента Румен Радев. В подготовката и осъществяването на концерта на 3 юли се включват два хора от София („Бодра смяна“ и Младежка хорова капела при НМУ „Л. Пипков“), два от Русе („Свети Георги Победоносец“ и„Дунавски вълни“), „Морски песъчинки“ – Бургас, „Орфей“ – Хасково, „Детска китка“ – Пловдив, „Бодра песен“ – Шумен и Хорова школа – Свиленград.
Специални гости в програмата са певците Орлин Горанов, Еделина Кънева, Мила Михова, Михаил Михайлов, а песните, които ще прозвучат под палката на Славил Димитров, са популярни и обичани от поколения – „Де е България“, „Обичам те, Родино“, „Хубава си, Татковино“, „Дъга“, „Детство мое“, „Какъв да стана“ и др.
Сред престижните състави – специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София, е Камерният оркестър на Баварското радио с артистичен директор Радослав Шулц. Първото гостуване в столицата ни на елитния ансамбъл ще се състои на 14 април..
Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на БНР – "Ритъмът на Балканите". Поредната среща с публиката на музикантите под диригентството на..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..