Потъналият във водите на Черно море край Созопол кораб „Мопанг“ бе обявен за подводен археологически обект. Така той става защитен от набезите на иманяри, за разлика от много други по дъното на Черно море, казва Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.
„Мопанг“ е товарен кораб, част от серия от над 100 кораба, произведен в Ню Джърси по програма за компенсиране на загубите по време на Първата световна война. През 1921 г., на път от Истанбул към Северното Черноморие, минавайки край Созопол, той попада на мина, която взривява носовата му част, съобщи БНР Бургас. Созополските рибари веднага се притекли на помощ и инцидентът се разминал без жертви, а корабът потънал на 30 м дълбочина.
„Мопанг“, който е дълъг 104 метра, а в широката си част достига 14 метра, стана известен на широката общественост с изтичането на мазут през 2018 г.
Снимки: БГНЕСПрез 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
В първия епизод на "Мост на вярата" гостуваме на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний . Пред Дарина Григорова и Александра Карамихалева той разказва за социалната функция на Българската православна църква и взаимодействието ѝ с..
На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ..
На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни..