Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци от чужбина помагат като екскурзоводи в Историческия музей на Каварна

Снимка: museology.bg

Те  са от Италия, Франция, Албания, Грузия, Турция и Испания, а някои от тях посещават България за първи път. От началото на месец юни 10-ната млади ентусиасти се включват безвъзмездно във всяка една дейност на Историческия музей в град Каварна. Повечето са студенти по археология или история и са тук по линия на европейски проект.

В района на Каварна те помагат в почистването на терените за предстоящите археологически разкопки. През миналата седмица  младежите са разчистили древните гробници и светилището към некропола в крепостта „Яйлата“.

Освен това, доброволците работят безвъзмездно и като гидове и с голямо желание развеждат чуждите туристи из природно-археологическия резерват Калиакра.

Близо 30 000 лева са заделени за археологически дейности в община Каварна за тази година. През месец август ще се състоят традиционните разкопки на нос Калиакра, а през септември археолозите ще проучват нос Чиракман, който е бил обитаван от елинистичната епоха до късното средновековие.

Съставил: Венета Николова

Исторически музей, Каварна

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17