Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Величествената катедрала във Варна се нуждае от дарения за ремонт

Снимка: БНР

В сърцето на лятната българска столица Варна, се издига една от най-въздействащите сгради в града – катедралата "Св. Успение Богородично". Тя е първият голям храм у нас, изграден след Освобождението (1878г.), преди Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ в София. Величественият молитвен храм на варненци, превърнал се в един от символите на града, е сред акцентите в маршрутите на туристите.

Градежът на катедралния храм започнал веднага след полагането на основния камък от княз Александър І Батенберг на 22 август 1880г., предшествано от тържествен молебен. Името му - "Успение Пресвятии Богородици", е в памет на всерусийската императрица Мария Александровна - българска благодетелка и леля на княза. Одеският архитект Маас изработил проекта по модел на Петерховския храм в Петербург. За строежа му, продължил шест години, са използвани запазени дялани камъни от разрушената крепостна стена, а също и материали от околността на Варна.

Първата божествена Света литургия в катедралата била отслужена на 30 август 1886г., но вътрешното ѝ обзавеждане продължило и в следващите години. В края на януари 1890г. настоятелството взело решение да не се харчат излишни пари за камбанария, а да се повдигне кубето, „за да се чува камбаната из град Варна". Тя трябвало да бъде 100 пуда тежка, с надпис "В чест на Освободителя".

Сега, 140 години по-късно, храмът се нуждае от възстановяване. Варненци и местни строителни фирми, с подкрепата на Българското национално радио, подеха Национална дарителска кампания за събиране на средства за освежаването на фасадата. Камъкът, с който е изградена катедралата е песъчлив варовик, събирал от десетилетия прах и отлагания, включително агресивните изпарения от автомобилите. След почистването, той ще бъде запечатан с покритие, което да го защити поне за следващите 20 години.

Всеки, който желае да се включи в кампанията за възстановяването на храма може да го направи:
-  чрез дарителски SMS с текст на латиница DMS KATEDRALA на номер 17 777 (за абонати на Telenor, VIVACOM и A1 на стойност 1 лв., за потребители на предплатени услуги 1 SMS е 1,20 лв. с ДДС, за абонаментни дарения стойността е 2 или 5 лв. месечно.)
-  Банкова сметка в лева

АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ АД
ХРАМ СВЕТО УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО
IBAN: BG63BUIN95611000681251
BIC: BUINBGSF

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 1 февруари 2025 г.

На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик.  Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..

публикувано на 01.02.25 в 06:00

Древни находки, нови открития – археологическата 2024-а в Националния исторически музей

През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...

публикувано на 31.01.25 в 13:25

Църковен календар – 31 януари 2025 г.

На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех..

публикувано на 31.01.25 в 06:00