Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си припомним олимпийските успехи на българските лекоатлети

Снимка: архив

Най-висшият световен спортен форум – олимпийските игри, не оставя равнодушни дори и хората, които не следят отблизо световни първенства и други спортни събития. Успехите на родните спортисти пък се записват със златни букви в спортната история на страната ни.

Докато очакваме окончателния брой златни, сребърни и бронзови отличия от 42-мата български спортисти на тазгодишната олимпиада в Токио, припомняме някои от изключителните успехи на нашите спортисти, прославили България на олимпийския подиум през годините. Някои от най-паметните моменти, оставяли българите без дъх са били секундите преди постиженията на българските лекоатлети. Родните състезатели в дисциплината, създател на Олимпийските игри – леката атлетика, карат българите да се гордеят още от игрите в Мюнхен през 1972 година, когато Диана Йоргова печели сребърен медал за скок на дължина, а Йорданка Благоева е втора в скока на височина. И двете лекоатлетки остават само на сантиметър от златното отличие. Медали за България носи и последвалата олимпиада в Монреал през 1976г. и в Сеул, през 1988г.

Какви са те и кои са техните носители, припомняме в материала от колекцията на Радио България – „Български олимпийски успехи: По-бързо, по-високо, по-силно” в цветовете на българския трибагреник“.

Съставил: Йоан Колев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15