Успение Богородично (15 август) е най-големият от всички църковни празници, посветени на Божията майка. Той е свързан със т.нар."заспиване" на Св. Богородица. Преди да напусне земния свят, 64 годишната Дева Мария пожелава да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите прибират душата й. Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден остава празна, защото Богородица възкръсва. Църквата отбелязва този ден още от първите векове на християнството, а в страната ни до ден днешен на 15 август хиляди вярващи се стичат към храмовете и манастирите, носещи името на Божията Майка.
Голяма Богородица - най-таченият празник на Божията Майка в християнския свят
Село Сапарево е едно от местата, които привличат богомолците в днешния ден. Черквата му - “Успение Борогорично“, е кацнала на малко възвишение, а до нея се извисява монолитната кула с часовника и камбаната, която и до днес ехти из цялата околия. Изпъстрена с легенди е историята на храма, а възсействащите стенописи, с които са обгърнати стените му не оставят нито едно сърце равнодушно. Повече за тази обител и майсторите, създали фреските по стените ѝ, разказва материалът на Радио България „Църквата на село Сапарево е умалено копие на храма в Рилския манастир“.
Редактор: Елена Каркаланова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..